Інформаційно-довідковий сайт Буського району "ПЕРСПЕКТИВА"

Головна Вверх Про нас Карта сайту Фотогалерея Корисно знати Зв'язок Статистика Оголошення


Головна


Наші партнери

 

-->

________________

________________

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 


Костел Cв. Станіслава

КОРОТКА ІСТОРІЯ

РИМСЬКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ПАРАФІЇ

ПІД ПОКРОВОМ СВ. СТАНІСЛАВА В БУСЬКУ

Римсько-католицька парафія св. Станіслава в м. Буську цього року (2011) святкує свій великий ювілей: 600 років свого існування. Заснована була за часів панування мазовецького князя Земовита (панував від 1386 до 1411 року). В тому ж самому часі Буськ отримав магдебурське право (1411 рік). У першій половині XVст. в Буську були споруджені костели: св. Станіслава (на Старе місто – тут де він є і сьогодні) і Пресвятої Діви Марії (Нове місто – там де сьогодні знаходиться старий цвинтар). У 1564р. відбулося поновлення фундації парафії королем Зиґмунтом Августом. Знищений татарами костел св. Станіслава відбудували заново і він проіснував майже до кінця XVIIIст. Храм Пресвятої Діви Марії, костел Святого Духа (Середнє Місто – тут де сьогодні є Церква святих Петра і Павла) та костел монастиря Отців Домініканців (на Волянах), котрі прибули до Буська на початку XVIIст., були зруйновані у часи козацьких воєн. На місці зруйнованого костелу Святого Духа збудували нагробну каплицю Мієрів (пізніше Бадені). Домініканський монастир та костел були відбудовані, проте в 1786р. закриті австрійсько владою. З 1768 по 1779 роки тривало будівницьтво нового парафіяльного мурованого костелу, а в 1780 році храм освятили, як і попередні, під титулом св. Станіслава. Його творцем був відомий львівський архітектор часів барокко - Бернард Меретин. Пожежі 1814 та 1849рр. знищили костел настільки, що Служби перенесли до грекокатолицької церкви. Відремонтували святиню лише у 1856р. Костел мав п`ять вівтарів: бічні - св. Станіслава, св. Йоана Непомуки, Пресвятої Діви Марії Непорочної та св. Антонія Падуанського. У головному вівтарі знаходились скульптури, які представляли Пресвяту Трійцю та чудотворний образ Матері Божої Святої Вервиці. Цей образ Юрій Вишневецький у 1608р. подарував домініканському костелу, після закриття якого ікону перенесли до парафіяльного храму. До ІІ Світової Війни Буськ був осередком однойменного деканату. У 1885р. п`ять з половиною тисяч парафіян з міста та двох десятків сіл обслуговав парох о. Антоній Керник. У 1903-1922рр. душпастирем восьми з половиною тисяч вірних був парох і декан о. Казимир Актиль (похоронений на старому цвинтарі в Буську) а після нього о. Адальберт (Войцєх) Стуґлік.

У 1944-1946рр. частина парафіян разом зі священиками виїхала до Польщі. В буській святині за радянських часів розташували фільмотеку. В 1991 році костел повернули, а в лютому 1992р. єпископ Рафаїл Керницький зі Львова наново освятив храм і розпочалася робота по відновленю костелу. В перші роки після відновлення не було в Буську постійно римсько-католицького священика. Найчастіше пиїжджали тут отці Целестин та Владислав Дерунови – рідні брати. Від 1994р. до парафії прибув орден Отців Місіонерів Матері Божої з Ля Салет (Салетини). Салетинськими парохами в цей час були: о. Юліюш Мусял (1994-1998), о. Ян Стахура (1998-2008), о. Вєслав Бурський (2008-2009) і о. Роберт Глодовський (від 2009р.). Але це не вперше як Салетини були в Буську. Першим Салетином в нашому місті був о. Освальд Лоретан зі Швейцарії, котрий служив в Буську вікарієм в 1903-1904рр. До ІІ світової війни з буської парафії родом було 5 Салетинів: о. Михайло Кольбух, о. Кароль Літовський, бр. Броніслав Кожидло, о. Клеменс Шлайс і о. Михайло Цимбор. Сьогодні буська парафія є частиною жовківського деканату львівської архідієцезії римсько-католицької Церкви в Україні.


Цього року з нагоди Ювілею 600-ліття парафії, в днях від 1 до 7 травня тривали святі місії. Перша свята місія після відновлення парафії була в 2002р., і проводив її о. Мєчислав Шептицький з ордену Салетинів, бірітуаліст, духовний отець в грекокатолицькій духовній семінарії у Львові на Сихові. Цьогорічні місії (час ґрунтовної духовної віднови парафії) очолив о. Вальдемар Мейка - монах з ордену отців Облатів Марії Непорочної з Гніваня (колишній настоятель і будівничий костелу Матері Божої Непорочної в Кривому Розі на Дніпропетровщині). Ці місії приготували нас до ювілею. 8
травня 2011р. відбулася в храмі (костелі) св. Станіслава в Буську ювілейна Служба Божа під проводом Владики Єпископа Маркіяна Трофімяка з Луцька з участю священиків римо-католицької та грекокатолицької Церков та представників влади міста та району. О 16:00 год. відбувся ювілейний концерт в музичній школі на якому можна було почути українські і польські релігійні пісні у виконані молодіжних гуртів: SUNDAY і VOX ANGELI з Буська, SANTO зі Львова і SELAN з Польщі.

(Опрацював о. Роберт Глодовський МS, на підставі: єп. Мар'ян Бучек, Ігор Седельник «Львівська Архідієцезія Латинського Обряду – ілюстрована розповідь» том 1: «Парафії, костели та каплиці (Львівська обл.)» Львів 2004р.; Мєчислава Троян-Кшинова «Місто Буськ і околиці» Рацібуж 1998р.; Хроніка парафії св. Станіслава в Буську; Буськ 1998-2011)

 

Більше інформації про римо-католицьку парафію в м. Буську на офіційному сайті парафії: www.busk.freehost.pl


Головна ] Вверх ]

Відправити повідомлення для: або з запитаннями та зауваженнями щодо цього сайту.
© 2010-2021 Інформаційно-довідковий сайт Буського району "ПЕРСПЕКТИВА"
Дата внесення останніх змін: 23.07.2016