Інформаційно-довідковий сайт Буського району "ПЕРСПЕКТИВА"

Головна Вверх Про нас Карта сайту Фотогалерея Корисно знати Зв'язок Оголошення

Історична довідка
Чучмани Гумниська с. рада Історична довідка

Головна


Наші партнери

 ХЕММЕЛЬ Украина

________________

________________

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 


Історична довідка села Гумниська

    Через с.Гумниська протікає річка Солотвина, права  притока Бугу. Довжина Солотвини  - 23 км, ширина русла - 1-2 км, глибина 0,5-0,8 м.

    Село Гумниська  розміщене на окраїні зони мішаних лісів. Рослини і тварини, що тут поширені, – це типові представники саме цієї  зони.

    Перша згадка  про село Гумниська  відноситься до 1476 року. Тому саме цей рік вважається роком заснування села. Назва села пов'язана  з тим, що на його місці  були  гумна (господарські  двори) князів Буського  князівства. Першими  жителями Гумниська  були князівські пастухи, які будували шалаші і в них жили. На місці шалашів згодом появилися хати.

    Землі, де знаходиться с. Гумниська, з 1125 року входили до складу Белзського князівства, а пізніше - до складу Галицько-Волинського. З 1340 року ними володів боярин Дмитро Детько з Перемишля. В 1372 році  наші землі перейшли до рук Владислава  Опольського, який володів ними до 1378 року.  В період з 1387 р. до 1772 р. Гумниська перебували у складі  Польщі. В цей час Гумниськом володів Ян Лесньовський. Люди в селі жили бідно. Найпоширеніші прізвища в селі: Діжак, Вороновський, Чучман.

     Після першого поділу Польщі (1772 р.) наші землі відійшли до Австро– Угорщини. На  цей час припадає  деяке покращення суспільного і культурного життя .

     Історія  села  тісно пов’язана з життям і творчістю відомого українського письменника  Маркіяна Шашкевича. У 1838 р. він працював  священиком  місцевої  церкви .

     З 1920 р. по 1939 рік Гумниська перебували в складі панської Польщі. У 1931 році в селі збудована школа, першим директором якої був Степан Калиневич. Він керував  школою до 1945 року і вніс значний вклад в розвиток освіти  на селі. В 1932 році збудована і почала працювати хата-читальня (теперішній  Народний дім).

     У 1926 році посвячено і закладено камінь на будівництво церкви Святого Архистратига  Михаїла, яку побудовано і посвячено у 1928 році.

     У вересні 1939 року на західні області прийшла Червона Армія. В селі проголосили радянську владу. В 1939 році в Гумниську створили колгосп ім.Ворошилова,  в який ввійшли 16 найбідніших дворів. 1941 року село зайняли  німецькі війська. Почався довгий і важкий період окупації, який тривав до 22 липня 1944 року. Після звільнення села радянськими військами від німецької  окупації почалася відбудова  господарства. В 1949 році заново було створено колгосп.

  У 1990 році був збудований новий фельдшерсько-акушерський  пункт.

  У 1991 році  при в’їзді в село був встановлений пам’ятник  Незалежності.

  У 1996 році отці Вороновські, вихідці з села Гумниська, побудували каплицю Преображення Господнього.

   У 2001-2002 роках  проведено роздержавлення і приватизацію земель.

   У 2002 році в с.Гумниська збудована нова школа .

   У 2010 році заснований Благодійний Фонд  підтримки і розвитку громади с.Гумниська «Відродження». У цьому ж році за кошти Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй, Буської районної  ради, Буської районної державної адміністрації  та  Благодійного Фонду здійснено проект громади «Енергозберігаючі заходи в школі с.Гумниська».

    В 2011 році з нагоди 200-ої річниці з Дня народження о.Маркіяна Шашкевича в с.Гумниська біля церкви Св.Архистратига Михаїла встановлено Пам'ятний знак о.Маркіяну Шашкевичу.


 

Головна ] Вверх ]

Відправити повідомлення для: або з запитаннями та зауваженнями щодо цього сайту.
© 2010-2021 Інформаційно-довідковий сайт Буського району "ПЕРСПЕКТИВА"
Дата внесення останніх змін: 25.04.2017